Dr. Vigh Attila
Dr. Vigh Attila 1977-ben született Budapesten. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Karán diplomázott 2001-ben, mint hidászmérnök. A doktoranduszi tanulmányait az Építészmérnöki Karon kezdte meg. A tartószerkezeti tantárgyak oktatása során vált számára nyilvánvalóvá, hogy képes hidat képezni építészek és mérnökök között. 2007-ben Ph.D. fokozatot szerzett hidak közelítő számításával kapcsolatban.
A doktori fokozat megszerzését követően határozott szándéka volt, hogy tapasztalatszerzés céljából az iparban kamatoztassa tovább tehetségét. Azt az elvet vallja, hogy igazán jó egyetemi oktatóvá az válhat, aki több évtizednyi gyakorlati tapasztalatot is meg tud osztani a hallgatókkal.
2007-ben a Főmterv Zrt-nél helyezkedett el. Ebben az évben indult a Margit híd felújításának tervezése, melyet négy éven keresztül statikus tervezőként kísért végig. Számos alkalommal volt módja közvetíteni építész és hidászmérnök között, így megannyi olyan részletmegoldást sikerült megvalósítani, amivel mindkét fél elégedett lehetett. Az ezt követő években sok autópályahíd tervezésében, valamint számos mélyépítési műtárgy tervezésében, átépítésében, felújításában vett részt. A híd- és tartószerkezeti szakértő jogosultságát 2015-ben szerezte meg.
2016-ban lehetőséget kapott, hogy hídesztétikával kapcsolatos ismereteit cégen belül is kamatoztathassa. Innentől kezdve minden egyes hídszerkezetét kizárólag a saját elképzelései szerint formálta meg. A háttértámogatásul is szolgáló, gazdagon illusztrált prezentációival sikeresen győzte meg az aktuális megbízókat, így juttatva el a projektet a koncepciótervi fázistól akár a megvalósulásig. Az ezen elvek mentén megvalósult első hídja a Duna Aréna szomszédságában álló gyalogos-kerékpáros híd lett, mely a Rákos-patakon vezet keresztül. A második hídterve egy festői szépségű környezetben elhelyezkedő közúti híd lett a szlovák-magyar határon, az Ipoly felett. A harmadik megvalósult hídja az M6-os autópálya felett átívelő egyedi alakú vadátjáró, mely a korábbi két hídhoz hasonlóan maximálisan illeszkedik a környezetébe. Természetesen ezekkel párhuzamosan több más, látványos hídszerkezet tervezésén is dolgozott, melyek koncepciótervi, engedélyezési tervi, illetve kiviteli tervi szintig jutottak.
Az oktatással azóta sem hagyott fel, 2001-től folyamatosan oktat. Kezdetben a Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék szerkezetes tantárgyait, majd 2011-től az általa létrehozott Hídszerkezetek Esztétikája tantárgyat oktatja. A tantárgy keretein belül az aktuális hídépítési trendekkel és újszerű látásmóddal ismerteti meg a hallgatókat. Fontos számára, hogy olyan hídszerkezetek tervezését segítse elő, amelyek nem csak átközlekedésre alkalmasak, hanem funkciótöbblettel is rendelkeznek, közösségi teret hoznak létre, egyediek, újszerűek, minimalisták, vízfelszínhez közeliek és nem öncélúak.
Az egyedi perspektívák és látásmódok iránti elköteleződése az építészeti témájú fotóin is megfigyelhetők, de a siklóernyőzés is segíti, hogy mindig más szemszögből láthassa a világot.
végzettség, tudományos fokozat
2007 Ph.D. – BME, Építészmérnöki Kar, Csonka Pál Doktori Iskola
2001 Okleveles építőmérnök – BME, Építőmérnöki Kar
munkahelyek, beosztások
2018 tartószerkezeti művészeti vezető – Főmterv Zrt.
2007 statikus tervező – Főmterv Zrt.
2005-2007 egyetemi tanársegéd – BME, Építészmérnöki Kar, Szilárdságtani Tanszék
2004-2005 tudományos segédmunkatárs – Magyar Tudományos Akadémia
2001-2004 Ph.D. hallgató – BME, Építészmérnöki Kar, Szilárdságtani Tanszék
oktatási tevékenység
2011- Hídszerkezetek Esztétikája tantárgy – óraadó oktató, BME, Építészmérnöki Kar, Szilárdságtani Tanszék
2001-2007 Acélszerkezetek, Vasbetonszerkezetek, Faszerkezetek, Komplex tervezés, stb. – főállású oktatóként
szakmai szervezetek
2008- Magyar Mérnöki Kamarai tag (kamarai szám: 01 – 12825)
jogosultságok: T (tartószerkezeti tervezés), HT (hídszerkezeti tervezés), SZÉS1 (tartószerkezeti szakértés), SZÉS2 (hídszerkezeti szakértés)
2008- Magyar Tudományos Akadémia – Köztestületi tag
TDK témahirdetések |
Kutatási és fejlesztési projektek |